Nawigacja

Bilet

Bilety internetowe – podstawowe zagadnienia

Wygoda związana z nabywaniem biletów elektronicznych przez internet powoduje, że ta forma zakupów staje się coraz popularniejsza.

Obecnie w Polsce bilety internetowe oferują następujący przewoźnicy kolejowi:

 • PKP Intercity (pociągi dalekobieżne, kategorie EIC, EIP, IC, TLK, połączenia międzynarodowe)
 • Przewozy Regionalne (pociągi REGIO, interREGIO, na wybranych trasach w całej Polsce)
 • Koleje Mazowieckie (pociągi osobowe na terenie woj. mazowieckiego oraz na wybranych trasach w województwach sąsiednich, a także połączenia  sezonowe, w okresie wakacyjnym i ferii zimowych)
 • Koleje Śląskie (pociągi osobowe na terenie woj. śląskiego oraz na wybranych trasach województw ościennych, a także połączenia przygraniczne do Czech)
 • Łódzka Kolej Aglomeracyjna (pociągi osobowe na wybranych trasach woj. łódzkiego oraz weekendowe połączenia Sprinter do Warszawy)
 • Koleje Dolnośląskie (pociągi osobowe na wybranych trasach woj. dolnośląskiego oraz na wybranych trasach województw, a także połączenia do Czech i Niemiec)
 • Koleje Wielkopolskie  (pociągi osobowe na wybranych trasach woj. wielkopolskiego oraz na wybranych trasach województw ościennych)
 • Arriva RP (pociągi osobowe na wybranych trasach woj. kujawsko-pomorskiego oraz na wybranych trasach województw ościennych)
 • Koleje Małopolskie (pociągi osobowe na wybranych trasach woj. małopolskiego, a także na wybranych trasach województw ościennych)
 • PKP SKM w Trójmieście (pociągi osobowe na terenie woj. pomorskiego)
 • Leo Express (połączenia międzynarodowe między Polską a Czechami)

Okazanie biletu internetowego do kontroli

Bilet internetowy można wydrukować lub okazać na ekranie urządzenia mobilnego (np. smartfona).

Na przejazdy w wagonach z miejscami do leżenia, w wagonach sypialnych oraz na przejazdy międzynarodowe na niektórych trasach, bilet kupiony przez internet trzeba wydrukować.

Oprócz biletu internetowego musisz mieć ze sobą dowód osobisty, paszport lub inny dokument ze zdjęciem.

Uczniowie i studenci do poświadczenia biletu okresowego mogą użyć mLegitymacji zainstalowanej na swoich smartfonach w systemie Android u przewoźników: PKP Intercity, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Małopolskie, PKP SKM w Trójmieście oraz Przewozy Regionalne.

W wagonach z miejscami do leżenia, w wagonach sypialnych oraz przy przejazdach międzynarodowych na niektórych trasach należy wydrukować bilet kupiony przez internet.

Przejazdy zagraniczne

W przejazdach zagranicznych, podczas podróży pociągami „PKP Intercity” na niektórych trasach, obowiązuje reguła, zgodnie z którą bilet musi być wydrukowany. Bilet powinien zostać sprawdzony przez drużynę konduktorską w kraju rozpoczęcia podróży. Konduktor skanuje bilet, sprawdza jego autentyczność i potwierdza ją odciskiem znakownika (kasownika) na wydruku.

Jeżeli po przekroczeniu granicy okaże się, że na wydrukowanym bilecie brakuje odcisku kasownika z kraju wyjazdu, bilet może zostać zakwestionowany przez zagraniczną drużynę.

Obecnie na przenośnym urządzeniu elektronicznym można okazać bilet w przypadku komunikacji między Polską a Niemcami oraz Polską a Austrią, wyłącznie w wagonach z miejscami do siedzenia. Przewoźnicy mogą jednak zdecydować się na modyfikację przyjętych rozwiązań, dlatego podczas zakupu biletu warto zapoznać się z aktualnie obowiązującym regulaminem internetowej sprzedaży.

Jak kupić bilet międzynarodowy przez internet?

Przez internet można kupić bilety na przejazdy pociągami Leo Express oraz na wybrane trasy obsługiwane przez PKP Intercity.

W przypadku komunikacji między Polską a Niemcami lub Austrią bilet przez internet można kupić w jednym kierunku (także do Polski) lub w obie strony.

Jeżeli przejazd ma się odbyć pociągiem Polonez (Warszawa-Moskwa), zakup biletu przez internet możliwy jest w kierunku Białorusi lub Rosji albo w obu kierunkach, nie można kupić wyłącznie biletu w kierunku Polski.

 

Ceny biletów i kursy walut

Ceny biletów międzynarodowych zwykle są podawane w walucie EUR. Nie oznacza to jednak, że w polskiej kasie biletowej (lub przy płatności przez Internet) trzeba płacić za bilet w EURO. Przy zakupie na terenie Polski (oraz przez system internetowy polskiego przewoźnika) cena jest przeliczana na złotówki na podstawie aktualnego „kolejowego kursu waluty”. Informacja o tym kursie dostępna jest na stronie internetowej PKP Intercity.

 

Powiązane informacje

do góry