Nawigacja

Powiadomienia

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wniosek Kolei Dolnośląskich S.A. z 23 października 2018 r. o przyznanie otwartego dostępu

30.10.2018

23 października 2018 r. Koleje Dolnośląskie S.A. z siedzibą w Legnicy, złożyły wniosek o przyznanie otwartego dostępu na trasie krajowej Wrocław Główny – Tuplice – granica państwa i w relacji powrotnej.

Przewoźnik planuje uruchamiać pociągi w piątki, soboty, niedziele i wybrane dni świąteczne w okresie od 9 grudnia 2018 r. do 12 grudnia 2020 r. Szczegółowe informacje dotyczące uruchomienia planowanego połączenia znajdują się we wniosku.

Zgodnie z deklaracją przewoźnika, połączenie na trasie Wrocław Główny – granica państwa będzie realizowane przez Koleje Dolnośląskie. Natomiast przejazd na trasie granica państwa – Berlin-Lichtenberg będzie obsługiwany przez przewoźnika „Deutsche Bahn” AG.

Z uwagi na treść wniosku Kolei Dolnośląskich, przedmiotem postępowania przed Prezesem UTK jest  wykonywanie nowego połączenia pasażerskiego na trasie krajowej (do granicy państwa).

Wnioskowane połączenie stanowi kontynuację już przyznanej relacji na podstawie decyzji Prezesa UTK z 18 sierpnia 2017 r.

Prezes UTK wydaje decyzję o przyznaniu otwartego dostępu na danej trasie krajowej, jeżeli proponowane połączenie nie zagraża równowadze ekonomicznej umowy o świadczenie usług publicznych albo żaden podmiot nie wystąpi o przeprowadzenie takiego badania.

Przewoźnik kolejowy, który nie posiada podpisanej z organizatorem publicznego transportu zbiorowego umowy o świadczenie usług publicznych, może ubiegać się o dostęp do infrastruktury kolejowej na podstawie decyzji o przyznaniu otwartego dostępu na trasie krajowej.

Podmioty uprawnione mogą wystąpić do Prezesa UTK o przeprowadzenie badania równowagi ekonomicznej w ciągu 4 tygodni od daty zamieszczenia na stronie internetowej UTK informacji o wpłynięciu wniosków.

Podmiotami uprawnionymi są:

  1. organizatorzy publicznego transportu zbiorowego, którzy zawarli co najmniej jedną umowę o świadczenie usług publicznych na realizację połączeń pasażerskich obejmującą stację początkową i stację końcową na trasie wnioskowanego nowego połączenia;
  2. inni organizatorzy publicznego transportu zbiorowego, którzy wykażą swój interes w badaniu równowagi ekonomicznej nowego krajowego połączenia pasażerskiego;
  3. zarządca infrastruktury na obszarze geograficznym objętym proponowaną usługą w zakresie nowych krajowych przewozów pasażerskich;
  4. operatorzy umów o świadczenie usług publicznych, realizujący umowę o świadczenie usług publicznych na rzecz organizatorów publicznego transportu zbiorowego, o których mowa w pkt. 1.

Podmiot uprawniony we wniosku o badanie równowagi ekonomicznej powinien przekazać następujące informacje:

  1. nazwę, adres, podmiot prawny, numer w rejestrze przedsiębiorców (w odpowiednich przypadkach);
  2. dane kontaktowe osób odpowiedzialnych za zapytania;
  3. wyjaśnienie dotyczące zainteresowania przeprowadzeniem badania równowagi ekonomicznej;
  4. informacje i dokumenty potwierdzające wyjaśnienie dotyczące zainteresowania przeprowadzeniem badania równowagi ekonomicznej wraz z zaznaczeniem i uzasadnieniem danych wrażliwych z handlowego punktu widzenia;
  5. dowody na to, że nowe przewozy zagrażają równowadze ekonomicznej umowy o świadczenie usług publicznych wraz z informacjami i dokumentami je potwierdzającymi oraz zaznaczeniem i uzasadnieniem danych wrażliwych z handlowego punktu widzenia.

Wnioski o badanie równowagi ekonomicznej powinny być złożone w formie elektronicznej. Wnioski można składać na formularzu zamieszczonym na stronie internetowej Urzędu Transportu Kolejowego.

Wniosek złożony w formie elektronicznej to wniosek opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, lub uwierzytelniony w sposób zapewniający możliwość potwierdzenia pochodzenia i integralności weryfikowanych danych w postaci elektronicznej.

Wszelkie informacje wrażliwe z handlowego punktu widzenia zawarte we wniosku powinny zostać oznaczone jako tajemnica przedsiębiorstwa. Ponadto wniosek powinien zawierać uzasadnienie objęcia tych informacji klauzulą wyłączającą ich jawność.

do góry