Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Materiały z IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo – Technicznej

06.08.2021

W materiałach pokonferencyjnych opublikowanych na stronie internetowej Urzędu Transportu Kolejowego znalazło się 16 referatów i 6 plakatów prezentowanych w takcie IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo - Technicznej „Transport Kolejowy Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość”. Publikacja zawiera teksty przygotowane przez uczniów i studentów na konferencję organizowaną przez UTK. Dotyczą m.in. zagadnień sterowania ruchem kolejowym, tematów związanych z taborem kolejowym czy problemów dostępności, zarówno infrastruktury, jak i pojazdów kolejowych.

Blisko 100 osób – głównie zdalnie uczestniczyło w IV edycji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo - Technicznej „Transport Kolejowy Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość” organizowanej przez Urząd Transportu Kolejowego. - Do rozwoju kolei nie wystarczą dobre chęci, czy dopływ funduszy europejskich. Potrzebni są ludzie, którzy będą tworzyć kolej nowoczesną i przyjazną klientom - mówił podczas otwarcia konferencji dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Do tworzenia urządzeń poprawiających bezpieczeństwo i komfort podróżowania potrzebni są ludzie z wizją i pasją. Czyli z pewnością osoby takie jak uczestnicy tego spotkania – dodał Prezes UTK.

Wykład inauguracyjny o bezpieczeństwie realizacji kolejowych przewozów pasażerskich w aspekcie funkcjonowania urządzeń dSAT wygłosił prof. dr hab. inż. Andrzej Chudzikiewicz z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Przedstawił wyniki swoich badań prowadzonych w latach 2017-2019. W tym okresie na polskiej sieci kolejowej działało 216 urządzeń dSAT. Dawało to średnią gęstość 1 urządzenia na 85 km sieci, co odpowiadało gęstości zabudowanych urządzeń w innych krajach Europy w 2010 r. Badania pokazały, że mimo relatywnie wiekowego taboru pasażerskiego w Polsce (średni wiek wagonu pasażerskiego to ponad 30 lat) z roku na rok maleje liczba alarmów generowanych przez urządzenia, co jest odzwierciedlone w malejących statystykach dotyczących liczby zdarzeń i wypadków kolejowych.

W Komitecie naukowym konferencji znaleźli się: dr hab. Zbigniew Tucholski, prof. PAN z Polskiej Akademii Nauk (przewodniczący Komitetu), dr inż. Ignacy Góra z Urzędu Transportu Kolejowego, prof. dr hab. inż. Andrzej Chudzikiewicz z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu, dr inż. Marzena Graboń-Chałupczak z Akademii WSB, dr inż. Andrzej Kochan z Politechniki Warszawskiej, dr hab. inż. Jakub Młyńczak, prof. P.Ś. z Politechniki Śląskiej, dr inż. Grzegorz Zając, prof. P.K. z Politechniki Krakowskiej, dr inż. Zbigniew Kędra z Politechniki Gdańskiej, dr inż. Wojciech Gamon z Politechniki Śląskiej, dr inż. Jerzy Wojciechowski, prof. UTH Rad. z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, dr inż. Paweł Rolek z Instytutu Transportu Kolejowego, dr inż. Aleksander Drzewiecki z Kolei Śląskich oraz dr inż. Tomasz Kuminek z Urzędu Transportu Kolejowego.

Publikacja została wydana pod numerem ISBN 978-83-65709-64-6 i jest do pobrania pod tym linkiem.

 

do góry