Nawigacja

Bilet

Bilety internetowe – podstawowe zagadnienia

Wygoda związana z nabywaniem biletów elektronicznych przez internet powoduje, że ta forma zakupów staje się coraz popularniejsza.

Obecnie w Polsce bilety internetowe oferują następujący przewoźnicy kolejowi:

Bilet internetowy można okazać na ekranie urządzenia (np. notebooka).

Pamiętaj – bilet internetowy jest imienny. Jego posiadacz (właściciel) jest zobowiązany do okazania podczas kontroli dokumentu potwierdzającego tożsamość.

W wagonach z miejscami do leżenia, w wagonach sypialnych oraz przy przejazdach międzynarodowych na niektórych trasach należy wydrukować bilet kupiony przez internet.

Przejazdy zagraniczne

W przejazdach zagranicznych, podczas podróży pociągami „PKP Intercity” na niektórych trasach, obowiązuje reguła, zgodnie z którą bilet musi być wydrukowany. Bilet powinien zostać sprawdzony przez drużynę konduktorską w kraju rozpoczęcia podróży. Konduktor skanuje bilet, sprawdza jego autentyczność i potwierdza ją odciskiem znakownika (kasownika) na wydruku.

Jeżeli po przekroczeniu granicy okaże się, że na wydrukowanym bilecie brakuje odcisku kasownika z kraju wyjazdu, bilet może zostać zakwestionowany przez zagraniczną drużynę.

Obecnie na przenośnym urządzeniu elektronicznym można okazać bilet w przypadku komunikacji między Polską a Niemcami oraz Polską a Austrią, wyłącznie w wagonach z miejscami do siedzenia. Przewoźnicy mogą jednak zdecydować się na modyfikację przyjętych rozwiązań, dlatego podczas zakupu biletu warto zapoznać się z aktualnie obowiązującym regulaminem internetowej sprzedaży.

Jak kupić bilet międzynarodowy przez internet?

Przez internet można kupić bilety na przejazdy pociągami Leo Express oraz na wybrane trasy obsługiwane przez PKP Intercity.

Obecnie są to następujące połączenia:

  • pociągi kursujące na trasie Warszawa/Gdynia – Berlin (wyłącznie w wagonach z miejscami do siedzenia);
  • pociąg Polonez łączący Warszawę z Moskwą przez Białoruś (miejsca sypialne);
  • pociąg Chopin kursujący na trasie Warszawa – Wiedeń (miejsca do siedzenia, do leżenia oraz sypialne);
  • pociąg nocny z Przemyśla do Berlina (miejsca siedzące).

W przypadku przejazdów z Polski do Niemiec i Austrii internetowego zakupu biletu na przejazd można dokonać w jednym kierunku (także do Polski) lub w obie strony. Jeżeli przejazd ma się odbyć pociągiem Polonez, przez internet możliwy jest zakup biletu w kierunku Białorusi lub Rosji albo w obu kierunkach, nie można natomiast nabyć wyłącznie biletu w kierunku Polski.

Przy zamawianiu biletu można skorzystać z ofert promocyjnych dostępnych przy zakupie z wyprzedzeniem, a gdy nie ma już biletów promocyjnych – np. z ulgi „Junior” (dla osób w wieku od 12 do 26 lat).

Przewoźnicy zagraniczni (m.in. niemiecki Deutsche Bahn, austriacki ÖBB) oferują również opcję zakupu biletu przez internet z przesyłką pocztową (za niewielką dodatkową opłatą przesyłka możliwa jest również do Polski). Bilet trzeba zamówić z odpowiednim wyprzedzeniem, biorąc pod uwagę czas dostarczenia przez pocztę.

Ceny biletów i kursy walut

Ceny biletów międzynarodowych zwykle są podawane w walucie EUR. Nie oznacza to jednak, że w polskiej kasie biletowej (lub przy płatności przez Internet) trzeba płacić za bilet w EURO. Przy zakupie na terenie Polski (oraz przez system internetowy polskiego przewoźnika) cena jest przeliczana na złotówki na podstawie aktualnego „kolejowego kursu waluty”. Informacja o tym kursie dostępna jest na stronie internetowej PKP Intercity.

 

do góry