Nawigacja

Telefony

logo Kultury Bezpieczeństwa

I edycja konkursu Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym - 2016 r.

W 2016 roku odbyła się pierwsza edycja konkursu, w której wybranych zostało czterech laureatów, a wyróżniono trzy osoby i jedno przedsiębiorstwo. Wyniki ogłoszone zostały 25 listopada 2016 r. na I Konferencji Kultury Bezpieczeństwa.

Wśród zwycięzców znaleźli się:

  • Przedsiębiorstwo Usług Kolejowych Kolprem sp. z o.o., za kompleksowe rozwiązanie systemowe oparte na trzech punktach - skutecznym i silnym przywództwie oraz zaangażowaniu kierownictwa wszystkich szczebli, zaangażowaniu pracowników przejawiającemu się ich konstruktywnym udziałem w działaniach na rzecz bezpieczeństwa oraz stałym monitorowaniu zgodności działań z założonymi celami.
  • PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o.o., za zastosowanie w pojazdach tachografu elektronicznego z modułem samoczynnego hamowania pociągu. Urządzenie przeznaczone jest do rejestracji parametrów eksploatacyjnych pracy pojazdu i oparte jest m. in. o satelitarną lokalizację pojazdów trakcyjnych na linii kolejowej
  • PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., za przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii społecznej Bezpieczny przejazd - „Szlaban na ryzyko”. Kampania polegała na opracowaniu jednej koncepcji przekazywanej w całorocznych działaniach na terenie kraju m. in. podczas cyklicznych działań edukacyjnych, symulacji, konkursów, happeningów, prelekcji dla dzieci. Wszystko po to, by na przejazdach i innych terenach kolejowych było bezpieczniej
  • STK S.A. znalazła się wśród zwycięzców dzięki zastosowaniu Elektronicznego systemu zgłaszania i analizowania informacji dotyczących bezpieczeństwa kolejowego. Celem utworzenia systemu informacji ds. bezpieczeństwa kolejowego było zapewnienie bezpiecznej i nieskrępowanej możliwości zgłaszania wszelkich sytuacji mogących rodzić możliwość zagrożenia bezpieczeństwa.

Wyróżnieni zostali:

  1. Mateusz Szymański - maszynista Kolei Wielkopolskich, za bohaterskie zachowanie w trakcie zderzenia pociągu z samochodem ciężarowym. Dzięki szybkiej reakcji i zachowaniu pana Mateusza, który wybiegł z kabiny maszynisty, aby ostrzec pasażerów przed zderzeniem, nikt poważnie nie ucierpiał. Belka przewożona ciężarówką wpadła do wnętrza szynobusu. Tylko dzięki zastosowaniu się do poleceń maszynisty jedna z pasażerek uniknęła zranienia. Do wypadku doszło 19 kwietnia 2016 r. na trasie Poznań – Wągrowiec.,
  2. Dariusz Strycharski i Zbigniew Lech – maszynista i starszy ustawiacz spółki PKP Cargo, za wspólną akcję  w dniu 2. lutego 2016 r., dzięki której uratowali życie rewidenta, który zasłabł w trakcie pracy na bocznicy. Rewident stracił przytomność w lokomotywie SM42. Maszynista Dariusz Strycharski rozpoczął reanimację w ciasnej kabinie, wezwał pogotowie i po otrzymaniu zgody z nastawni przejechał przed budynek odprawy pociągów. Tam do akcji reanimacyjnej dołączył starszy ustawiacz Zbigniew Lech. Lekarze podkreślali, że gdyby nie szybka i profesjonalna pomoc pracowników PKP Cargo S.A., poszkodowanego nie udałoby się uratować.
  3. Orlen Koltrans sp. z o.o. za proste rozwiązanie znacznie poprawiające bezpieczeństwo: zastosowanie taśm odblaskowych i dodatkowego oświetlenia na lokomotywach poprawiających widoczność pojazdów kolejowych w nocy.

O wynikach konkursu pisaliśmy w aktualnościach.

W 2017 r. planujemy ogłoszenie kolejnych edycji w celu dalszego rozwoju kultury bezpieczeństwa wśród podmiotów rynku kolejowego.

do góry