Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spotkanie UTK z rynkiem kolejowym

16.03.2023

Przedstawiciele kierownictwa Urzędu Transportu Kolejowego odwiedzili Punkt Utrzymania Taboru Kolei Wielkopolskich w Wągrowcu. Wizyta studyjna pozwoliła poznać specyfikę pracy przewoźnika. Jest kontynuacją cyklu spotkań z przedsiębiorstwami kolejowymi w ich siedzibach.

W spotkaniu w Wągrowcu uczestniczył dr inż. Ignacy Góra - Prezes UTK, Marcin Trela - Wiceprezes ds. regulacji, dyrektorzy departamentów UTK odpowiedzialnych za regulację i bezpieczeństwo oraz dyrektor Oddziału Terenowego w Poznaniu. Ze strony przewoźnika obecny był m.in. Prezes Zarządu Marek Nitkowski.

Na terenie Punktu Utrzymania Taboru obsługiwane są spalinowe zespoły trakcyjne. Działalność PUT w Wągrowcu obejmuje przeglądy taboru, usuwanie mniejszych awarii i uszkodzeń oraz wykonywanie innych czynności związanych z bieżącym utrzymaniem pojazdów. W skład zaplecza technicznego do obsługi pojazdów szynowych wchodzą dwie w pełni wyposażone hale. Hala główna jest przeznaczona do przeglądów, napraw, mycia zewnętrznego oraz sprzątania wnętrza pojazdów. Hala postojowa służy do odstawiania pojazdów w czasie oczekiwania pomiędzy kursami. Pojemność obiektu umożliwia odstawienie 9 pojazdów. Dodatkowo w Wągrowcu na symulatorze szkolą się przyszli i obecni maszyniści Kolei Wielkopolskich. Budowa Punktu Utrzymania Taboru Kolejowego kosztowała blisko 70 mln zł.

Dzięki spotkaniom UTK z przedsiębiorstwami związanymi z branżą kolejową możliwe jest lepsze poznanie specyfiki funkcjonowania spółek. Jest to też świetna okazja by wyjaśnić zagadnienia dotyczące konkretnego przedsiębiorstwa.

Urząd Transportu Kolejowego jest urzędem otwartym i wspierającym przedsiębiorstwa kolejowe. W ramach Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego w 2022 r. przeprowadzono bezpłatne szkolenia dla prawie 3,7 tys. przedstawicieli rynku kolejowego. Organizowane są również dni otwarte „Piątki z UTK”. Skierowane są do osób, które mają pytania lub wątpliwości związane z transportem kolejowym lub chcą dowiedzieć się jak przebiega nadzór Prezesa UTK. Do wzięcia udziału w „Piątkach z UTK” zgłaszać można się przez interaktywny formularz. W ubiegłym roku przeprowadzono 70 spotkań. W tym roku odbyło się już ich 17.

Urząd Transportu Kolejowego przygotował również ankietę dzięki której może podnosić jakość obsługi klientów. Można w niej przekazać ogólną ocenę urzędu. Czy czas załatwienia sprawy był właściwy? Czy klient mógł samodzielnie odnaleźć poszukiwane informacje na stronie internetowej lub czy osoba go obsługująca udzieliła wyczerpujących informacji. Wypełniający ankietę ma też możliwość ocenić szczegółowo pracownika zajmującego się jego sprawą. Ocena może dotyczyć zaangażowania pracownika, poziomu kultury i komunikacji czy bezstronności.

UTK czeka na zgłoszenia przedsiębiorców, którzy chcieliby spotkać się z pracownikami urzędu w swoich siedzibach. Zgłoszenia można przesyłać na adres utk@utk.gov.pl.

  • Grupa mężczyzn w ciemnych ubraniach i kurtkach stoi obok siebie przyglądając się wnętrzu szarej hali. Po lewej stronie żółte schody. W środku stoi Ignacy Góra, Prezes UTK.
  • Zdjęcie wnętrza szarej hali szerokiej nieco bardziej niż skład pociągu stojący w oddali. Widoczna m.in. posadzka z torem kolejowym.
  • Wnętrze hali. Biały elektryczny zespół trakcyjny jedzie w kierunku urządzenia myjącego z zielonymi wałkami czyszczącymi zabrudzenia. Wnętrze hali jest szare.
  • Zdjęcie elektrycznego zespołu trakcyjnego od przodu. Widoczny zaokrąglony przód. Skład jest biały z czarnym pasem na poziomie okien i czerwonymi pasami na boku pojazdu.
do góry