Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przekazywanie danych do systemu maszynista.gov.pl – ważne wskazówki

30.12.2022

Osoby przygotowujące dane do przekazania do Krajowego Rejestru Maszynistów i Prowadzących Pojazdy Kolejowe mogą napotkać różne komunikaty błędów. Publikujemy informacje dotyczące sposobu ich unikania lub usuwania oraz poprawną metodę podpisywania paczek.

W artykule „Przygotowanie plików do migracji” przedstawiono zasady działania generatora plików w formacie JSON. Pojawiające się zapytania dotyczą m.in. komunikatów o błędach związanych z formularzem „Świadectwo maszynisty”.

Aby wyeliminować błędy takie jak:

  • „Brak wpisu:<typ pojazdu> w tablicy typeCheck”,
  • „Brak wpisu: <nazwa zarządcy> w tablicy infraCheck”

należy sprawdzić dane wprowadzone w polach 16.1-2 oraz 17.1-2 (daty kolejnych okresowych sprawdzianów wiedzy i umiejętności na dany typ taboru i zarządcę infrastruktury)  z danymi wprowadzonymi w polach 30.1-2 oraz 31.1-2 (daty co najmniej pierwszego zdobycia znajomości tego typu pojazdu i danego zarządcy infrastruktury).

Brak wpisania danych dotyczących przynajmniej pierwszego nabycia uprawnień na dany pojazd/infrastrukturę (pola 30 i 31) spowoduje błąd logiczny – nie będzie podstawy do przeprowadzenia okresowego sprawdzianu.

Uwaga: jeśli termin okresowego sprawdzianu minął, ale został przedłużony na podstawie ustawy covidowej [i], to w polach 16.2 i 17.2 można wpisać datę aktualną + 180 dni (na podstawie ww. przepisu).

Nieprawidłowy typ zawartości pliku (Content-Type) – Pliki które są przekazywane do systemu muszą posiadać rozszerzenie .json. Pliki, które posiadają inne rozszerzenia będą odrzucane

Wczytywanie paczek

Proces wczytywania paczek do systemu:

a.         Przechodzimy do:

Następnie wybieramy „Dodanie paczki”

W kolumnie „Czy poprawna?” pojawi się informacja „Tak” lub „Nie”. Paczki które zostały poprawnie zwalidowane możemy podpisać.

b.         W celu podpisania przechodzimy do listy:

Następnie wybieramy „Podpisanie Paczek”

W tym miejscu wyświetlą się paczki poprawnie zwalidowane, możemy podpisać wiele na raz. Po poprawnym złożeniu podpisu należy pamiętać o wysłaniu paczek poprzez wykorzystanie przycisku „Wyślij”:

 

Paczka do momentu podpisania może zostać usunięta. Po wejściu w szczegóły paczki należy kliknąć przycisk USUŃ:

 Jeżeli paczka okaże się niepoprawna (wystąpi błąd walidacji) użytkownik otrzyma stosowny komunikat ze szczegółami błędu. Taką paczkę należy usunąć, a następnie wczytać i zwalidować nową wersję. Poprawnie zwalidowane paczki pojawią się w liście do podpisania.

Podpisanie paczki (paczek) i przekazanie kończy spełnienie obowiązku przekazania danych do UTK.

Podpisywanie paczek

W celu podpisania paczek należy w pierwszej kolejności użyć przycisku „podpisanie paczek”:

Następnie z listy wybrać paczki które chcemy podpisać oraz wybrać sposób podpisania (można również przekazać do podpisu innej uprawnione osobie): profil zaufany, e-dowód, podpis kwalifikowany. Po pomyślnym podpisaniu należy pamiętać o przesłaniu paczek wykorzystując przycisk „Wyślij” znajdujący się w prawym dolnym rogu.

Po przejściu bezpośrednio na listę w podpisywaniu paczek na zrzucie będą widniały paczki które zostały poprawnie podpisane, a nie tylko zwalidowane.

Nadawanie uprawnień przez administratora podmiotu

W artykule Maszynista.gov.pl – ruszyło przekazywanie danych do systemu przedstawiono film instruktażowy, w jaki sposób administrator podmiotu może udzielać dostępu do systemu kolejnym pracownikom w organizacji.

Co ważne, jeśli nowy użytkownik ma posiadać uprawnienia do wczytywania plików JSON do systemu oraz podpisywania ich w celu przekazania, to administrator podmiotu powinien stworzyć dla niego i przypisać mu nową rolę (o wybranej przez siebie nazwie), która powinna zawierać następujące uprawnienia:

Uwaga: Należy pamiętać, że nadawanie roli jest dwustopniowe: po stworzeniu nowej roli z wybranych uprawnień należy dodać ją do odpowiedniego użytkownika:

  • najpierw zaznaczyć wybrane role,
  • użyć przycisku „Wybierz role”
  • następnie użyć przycisku „Potwierdź i zapisz”

[i] przepis art. 15zzzz pkt 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 2095 z późn. zm.)

Projekt „Poprawa bezpieczeństwa kolejowego poprzez budowę Systemu Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów” dofinansowany jest z Unii Europejskiej ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. 

do góry