Nawigacja

Aktualności

mObywatel na kolei

16.11.2022

Przypominamy, że aplikacja mObywatel jest honorowana w każdym pociągu w Polsce. Wystarczy smartfon i aplikacja, aby potwierdzić swoją tożsamość czy prawo do ulgi w trakcie kontroli biletów. Dotyczy to zarówno biletów imiennych sprzedawanych przez internet, jak i ulg dla uczniów i studentów, pracowników kolei i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Przewoźnicy kolejowi akceptują okazanie wirtualnego dowodu osobistego i legitymacji szkolnej bądź studenckiej na ekranie smartfona. Każdy pasażer może zatem korzystać z usługi mObywatel, której dostawcą jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

UWAGA:

Usługa mObywatel jest honorowana wyłącznie podczas kontroli biletów. W przypadku potrzeby weryfikacji tożsamości pasażera dla wystawienia wezwania do zapłaty, kontrolerzy – zgodnie z Prawem przewozowym – mają prawo żądać okazania dokumentu tożsamości w tradycyjnej formie.

APLIKACJA MOBYWATEL

Aplikacja mobilna obejmuje szereg usług, w szczególności mLegitymacja szkolna, mLegitymacja studencka, mObywatel, Karta Dużej Rodziny czy mLegitymacja Ulgowych Usług Transportowych. mObywatel pozwala na odzwierciedlenie na ekranie urządzeń mobilnych np. telefonu komórkowego, danych osobowych użytkownika, pobieranych bezpośrednio z rejestru PESEL oraz Rejestru Dowodów Osobistych. Aby aktywować taką możliwość potrzeba smartfonu z niemodyfikowanym oprogramowaniem oraz profilu zaufanego.

W aplikacji mObywatel można również przechowywać bilety kolejowe kupione za pośrednictwem portalu Bilkom oraz ładowane na Małopolskiej Karcie Aglomeracyjnej.

Więcej informacji na temat aplikacji mObywatel, a także usługi mObywatel znajduje się w serwisie Rzeczypospolitej Polskiej https://www.gov.pl/web/mobywatel-w-aplikacji.

do góry