Nawigacja

Aktualności

Ruszyła kolejna edycja programu DiscoverEU

12.04.2022

Trwa kolejna edycja konkursu DiscoverEU organizowanego przez Komisję Europejską i skierowanego do osiemnastolatków z Unii Europejskiej. Nagrodą w konkursie jest bilet na darmowe przejazdy kolejami po Europie przez miesiąc. 

Konkurs DiscoverEU, którego organizatorem jest Komisja Europejska, ma na celu zachęcenie młodych ludzi do tworzenia nowych znajomości oraz europejskiej wspólnoty poprzez podróżowanie koleją, jako najbardziej ekologicznym środkiem transportu. DiscoverEU ma wspierać młodych ludzi w rozwijaniu umiejętności życiowych i organizacyjnych, a także wzmacniać takie wartości, jak niezależność, pewność siebie i otwartość na inne kultury.

Jak wziąć udział w konkursie?

Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz aplikacyjny dostępny na stronie konkursu poprzez m.in. podanie swoich danych osobowych oraz szczegółów zaplanowanej podróży. Kolejnym etapem jest quiz wiedzy, m.in. o kulturze i historii Europy.

Wiosenna runda konkursu trwa od 7 kwietnia 2022 r. od godz. 12:00 (CEST) do czwartku 21 kwietnia 2022 r. do godz. 12:00 (CEST). W konkursie mogą wziąć udział 18-letni obywatele Unii Europejskiej urodzeni między 1 lipca 2003 r. (włącznie) a 30 czerwca 2004 r.(włącznie), a także obywatele jednego z krajów trzecich stowarzyszonych z programem Erasmus+, takich jak Islandia, Liechtenstein, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia i Turcja.

Informacja o wygranej zostanie przesłana na podany w trakcie rejestracji adres e-mail. Kolejna edycja konkursu zaplanowana jest jeszcze na ten rok.

Zasady podróży z biletem DiscoverEU

Podróż z biletem DiscoverEU musi się odbyć między 1 lipca 2022 r. a 30 czerwca 2023 r. i może trwać od 1 do 30 dni. W tym czasie laureaci konkursu będą musieli odwiedzić co najmniej jeden kraj UE, ale inny niż ten, w którym mieszkają. Plan podróży może być elastyczny, lub z góry ustalony. Można go stworzyć samodzielnie lub z grupą do 4 osób. Organizator zachęca do planowania podróży wspólnie z innymi uczestnikami konkursu, których można znaleźć na specjalnej grupie na portalu  Facebook. Dzięki współpracy Komisji Europejskiej i przewoźników kolejowych, zwycięzcy konkursu będą mieli do dyspozycji ponad 40000 kierunków, począwszy od dużych metropolii, skończywszy na małych turystycznych miejscowościach.

Nowością w tej rundzie zgłoszeniowej jest to, że wybrani laureaci otrzymają kartę zniżkową DiscoverEU, która uprawnia do zniżek na bilety do obiektów kultury i obiektów sportowych, na kursy i warsztaty, na przejazdy transportem lokalnym, zakwaterowanie, wyżywienie, itp.

Więcej informacji oraz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania można znaleźć na stronie internetowej konkursu: https://europa.eu/youth/discovereu_pl

do góry