W Polsce funkcjonuje przewoźnik dalekobieżny PKP Intercity oraz kilku przewoźników uruchamiających pociągi w ruchu regionalnym i aglomeracyjnym. W wybranych pociągach obywatele Ukrainy mogą podróżować za darmo.
PKP Intercity
Do 31 maja 2022 roku obywatele Ukrainy mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity zgodnie z poniższymi zasadami.
Zasady przejazdów na terytorium Polski
1. Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać wyłącznie obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę 24.02.2022 r. lub później i zaliczają się do poniższych grup:
- dzieci i młodzież do lat 18,
- kobiety (bez względu na wiek),
- mężczyźni powyżej 60. roku życia,
- mężczyźni w wieku 18–60 lat, którzy są osobami z niepełnosprawnością lub osobami o ograniczonej sprawności ruchowej.
Poniższe zasady dotyczą przewozu wyłącznie ww. osób.
2. Obywatele Ukrainy mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów w klasie 2 pociągów TLK i IC w wagonach z miejscami do siedzenia.
3. Obywatel Ukrainy może skorzystać z bezpłatnych przejazdów, pod warunkiem że pobierze nieodpłatny bilet dodatkowy oraz okaże:
- paszport, który potwierdza przekroczenie granicy 24.02.2022 r. lub później, albo
- dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja szkolna, studencka itd.) oraz
- Powiadomienie o nadaniu numeru PESEL, lub
- bilet kolejowy na przejazd z Ukrainy do Polski, lub
- Poświadczenie dla obywatea Ukrainy w cely wydania biletu kolejowego.
4. Do bezpłatnych przejazdów uprawnione są także ukraińskie dzieci i młodzież do lat 18, które nie mają żadnych dokumentów uprawniających je do bezpłatnych przejazdów, a podróżują z osobami uprawnionymi do takich przejazdów. W takim przypadku dzieci i młodzież korzystają z bezpłatnych przejazdów na podstawie dokumentów osób z którymi jadą.
5. Mężczyźni w wielu 18–60 lat, którzy są osobami z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej oprócz dokumentów wskazanych powyżej muszą okazać także dokumenty potwierdzające niepełnosprawność (ważne są także ukraińskie dokumenty). Z obowiązku tego zwolnione są osoby o widocznej niepełnosprawności.
6. W Powiadomieniu o nadaniu numeru PESEL musi być wpisane ukraińskie obywatelstwo oraz „UKR” w oznaczeniu statusu cudzoziemca.
7. Bilet z Ukrainy do Polski musi być wydany na przejazd 24.02.2022 roku lub później. Do bezpłatnego przejazdu uprawnia on osobę, której imię i nazwisko jest wpisane na bilecie oraz osoby, które z nią podróżują na podstawie tego biletu. Bilet może być wydrukowany lub okazany na urządzeniu mobilnym.
8. Poświadczenia dla obywatela Ukrainy w celu wydania biletu kolejowego wydają punkty recepcyjne. Poświadczenie musi być wypełnione czytelnie i w sposób trwały, zgodnie ze wskazaniami rubryk oraz musi być potwierdzone przez wystawcę czytelnym odciskiem pieczęci, podpisem i datą. Z poświadczenia musi wynikać, kiedy obywatel Ukrainy przekroczył granicę – musi to być 24.02.2022 roku lub data późniejsza. Poświadczenia podrobione, przerobione, nienależące do okaziciela, wystawione osobom nieuprawnionym, nieprawidłowo wystawione, z dopiskami lub zniszczone w stopniu uniemożliwiającym odczytanie danych są nieważne.
9. Przewóz rzeczy i zwierząt jest nieodpłatny i nielimitowany – można przewieźć więcej rzeczy i zwierząt, niż określają to nasze przepisy.
10. Nieodpłatne bilety dodatkowe w komunikacji krajowej można nabyć w kasie biletowej lub w pociągu na ogólnych zasadach, tj. w przypadku przejazdu pociągami:
- TLK, IC z obowiązkową rezerwacją miejsc - tylko, gdy w pociągach tych będą wolne miejsca do siedzenia,
- TLK, IC bez obowiązkowej rezerwacji miejsc - z rezerwacją lub bez niej.
11. Brak ważnego biletu należy zgłosić na ogólnych zasadach, tj. w przypadku pociągów:
- TLK, IC z obowiązkową rezerwacją miejsc - przed wejściem do pociągu,
- TLK, IC bez obowiązkowej rezerwacji miejsc - przed wejściem albo niezwłocznie po wejściu do pociągu.
12. W przypadku odprawy w pociągu nie są pobierane opłaty dodatkowe.
13. W przypadku przejścia do klasy 1 należy opłacić różnicę między ceną biletu w klasie 1 i 2, obliczoną z zastosowaniem opłat normalnych.
14. W przypadku przejścia z pociągu TLK lub IC do pociągu EIC lub EIP należy kupić nowy bilet.
15. Jeśli obywatel Ukrainy uprawniony do bezpłatnego przejazdu kupił odpłatny bilet na przejazdy pociągami TLK i IC w klasie 2, to może go zwrócić bez potrąceń lub wymienić na nieodpłatny bilet dodatkowy.
Zasady przejazdów w komunikacji międzynarodowej
16. Z bezpłatnych przejazdów można skorzystać przy przejazdach do Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii lub na Węgry (tylko klasa 2 wagony z miejscami do siedzenia).
17. W przypadku przejazdów za granicę obowiązują te same zasady co w przypadku przejazdów po Polsce z poniższymi wyjątkami:
- Na przejazd za granicę należy pobrać nieodpłatny bilet dodatkowy:
- do stacji za granicą, na których zatrzymują się nasze pociągi, lub
- do ostatniej stacji w Polsce. - Nieodpłatne bilety dodatkowe w komunikacji międzynarodowej można nabyć wyłącznie w kasach biletowych, które prowadzą sprzedaż biletów międzynarodowych.
- W przypadku przejazdu pociągami międzynarodowymi 40476 Nightjet relacji Budapeszt - Wrocław – Berlin i 40457 Nightjet relacji Berlin - Wrocław – Budapeszt, nieodpłatny bilet dodatkowy można pobrać tylko do ostatniej stacji w Polsce.
18. Przejazd za granicą odbywa się na podstawie paszportu lub dokumentu tożsamości potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie, zgodnie z zasadami kolei zagranicznej.
19. W pociągu nr 67/68 relacji Kijów-Warszawa-Kijów honorowane są bilety internetowe zakupione na stronie Kolei Ukraińskich i okazywane na ekranie urządzenia elektronicznego (np. telefonie).
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie PKP Intercity.
Infolinia PKP Intercity w języku ukraińskim
Zachęcamy do kontaktu telefonicznego z konsultantami, którzy odpowiedzą na Państwa pytania i udzielą aktualnych informacji o usługach PKP Intercity.
+48 22 473 00 86 - Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora.
800 033 022 – darmowa infolinia dla wszystkich operatorów krajowych
Numery dostępne są w godzinach 8:00 – 20:00, 7 dni w tygodniu.
Przewoźnicy regionalni i aglomeracyjni
Bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy wprowadzili przewoźnicy regionalni i aglomeracyjni:
- Arriva RP - przejazdy pociągami przewoźnika są bezpłatne dla obywateli Ukrainy. Podróż będzie realizowana na podstawie ważnego paszportu potwierdzającego obywatelstwo;
- Koleje Dolnośląskie – przewoźnik wprowadził do 1 kwietnia darmowe przejazdach dla wszystkich obywateli ukraińskich. Każdy pasażer Kolei Dolnośląskich z obywatelstwem ukraińskim otrzyma tzw. bilet zerowy;
- Koleje Małopolskie – do odwołania z nieodpłatnych przejazdów pociągami Kolei Małopolskich mogą korzystać obywatele Ukrainy tj:
- dzieci i młodzież do 18 roku życia,
- kobiety – bez względu na wiek,
- mężczyźni po 60 roku życia,
- mężczyźni między 18, a 60 rokiem życia, którzy są osobami z niepełnosprawnością lub osobami o ograniczonej sprawności ruchowej.
Aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu, podczas podróży należy okazać:
- ważny paszport, potwierdzający przekroczenie granicy (zarówno polskiej, jak i innego państwa UE) od 24 lutego 2022 r. albo
- dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (np. dowodu osobistego, prawa jazdy, legitymacji szkolnej, studenckiej itd.) wraz z powiadomieniem o nadaniu numeru PESEL, wydanym po 24 lutego 2022 r.
Nieodpłatny bilet osoby uprawnione mogą otrzymać od obsługi w pociągu. - Koleje Mazowieckie - do 30 czerwca 2022 r. obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie jeździć pociągami „Kolei Mazowieckich – KM”. Dokumentami poświadczającymi uprawnienie obywateli Ukrainy do nieodpłatnych przejazdów są:
- ukraiński paszport, który potwierdza przekroczenie granicy polskiej lub innego państwa Unii Europejskiej po 24 lutym 2022 r. lub
- dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja szkolna, studencka itd.) okazywany wraz z powiadomieniem o nadaniu numeru PESEL, wydanym po 24 lutego 2022 r., na którym jest wpisane obywatelstwo ukraińskie.
Bezpłatne przejazdy można realizować także autobusami KM uruchamianymi na odcinku stacja Modlin - Lotnisko Modlin, na podstawie wydanych w autobusie nieodpłatnych biletów. Nieodpłatne przejazdy nie obowiązują w pociągu Słoneczny i Słoneczny bis. - Koleje Śląskie – do 31 maja 2022 r. do nieodpłatnych przejazdów pociągami Kolei Śląskich uprawnie są niżej wymienione osoby, które przekroczyły granicę ukraińsko – polską od 24 lutego 2022 r. i posiadają obywatelstwo ukraińskie:
- dzieci i młodzież do lat 18;
- kobiety (bez względu na wiek);
- mężczyźni powyżej 60. roku życia;
- mężczyźni w wieku 18-60 lat z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej.
Przy korzystaniu z bezpłatnych przejazdów obywatel Ukrainy musi okazać:
- paszport, który potwierdza przekroczenie granicy (zarówno granicy polskiej jak i innego państwa Unii Europejskiej) 24.02.2022 r. lub później, lub
- dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja szkolna, studencka itd.) wraz z powiadomieniem o nadaniu numeru PESEL, wydanym po 24.02.2022 r., na którym jest wpisane obywatelstwo ukraińskie; - Koleje Wielkopolskie - do 31 maja 2022 roku obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów wszystkimi pociągami Kolei Wielkopolskich. Bezpłatne przejazdy przysługują kobietom, dzieciom i młodzieży do 18 roku życia, mężczyznom powyżej 60 roku życia oraz mężczyznom (w wieku od 18 do 60 lat) z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej. Podczas podróży należy okazać:
- paszport, który potwierdza przekroczenie granicy 24 lutego 2022 r. lub później (zarówno granicy polskiej jak i innego państwa Unii Europejskiej) lub
- dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja szkolna, studencka itd.) wraz z powiadomieniem o nadaniu numeru PESEL. - Łódzka Kolej Aglomeracyjna – od 1 maja do odwołania do bezpłatnych przejazdów pociągami kategorii ŁKA oraz ŁKA Sprinter na podstawie nieodpłatnych biletów wydawanych w kasach biletowych lub u obsługi pociągu na przejazd w jedną stronę uprawnieni będą obywatele Ukrainy po okazaniu:
- ukraińskiego paszportu, z którego wynika, przekroczenie granicy (polskiej lub innego państwa Unii Europejskiej) po 24 lutego 2022 r. lub
- innego dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość (np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka) wraz z jednym z poniższych dokumentów:
- potwierdzeniem nadania numeru PESEL lub
- „Poświadczeniem dla Obywateli Ukrainy w celu wydania biletu kolejowego”, które jest wydawane przez Urząd Wojewódzki. Poświadczenie musi być wypełnione w sposób czytelny i trwały, zgodnie ze wskazaniami rubryk oraz potwierdzone przez wystawcę czytelnym odciskiem pieczęci (stempla), podpisem i datą. - PKP SKM w Trójmieście – do 31 maja 2022 r. dzieci i młodzież do 18. roku życia, kobiety w każdym wieku, mężczyźni powyżej 60. roku życia i mężczyźni (w wieku 18-60 lat) z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej - posiadający obywatelstwo ukraińskie mogą realizować bezpłatne przejazdy wszystkimi pociągami PKP SKM na podstawie darmowego biletu na przejazd, który można otrzymać u kierownika pociągu lub kontrolera biletów.
Dokumentami potwierdzającymi możliwość nieodpłatnego przejazdu to:
- paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 r. albo
- dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość wraz z powiadomieniem o nadaniu numeru PESEL. - POLREGIO – do 31 maja 2022 r. uchodźcy z Ukrainy, posiadający obywatelstwo ukraińskie mogą odbywać nieodpłatne przejazdy pociągami REGIO i interREGIO w komunikacji krajowej na podstawie nieodpłatnego biletu na przejazd, który można otrzymać bezpośrednio u obsługi pociągu. Do bezpłatnych przejazdów uprawnienie są niżej wymienione osoby:
- dzieci i młodzież do 18. roku życia,
- kobiety w każdym wieku,
- mężczyźni powyżej 60. roku życia
- mężczyźni (w wieku 18-60 lat) z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej.
Dokumentami potwierdzającymi możliwość nieodpłatnego przejazdu są:
- paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 r., lub
- dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość wraz z powiadomieniem o nadaniu numeru PESEL. - SKM Warszawa – osoby legitymujące się dokumentem potwierdzającym obywatelstwo Ukrainy mogą podróżować za darmo komunikacja miejską Warszawskiego Transportu Publicznego (w 1 i 2 strefie biletowej, w tym pociągami SKM Warszawa);
- Warszawska Kolej Dojazdowa - do 30 czerwca 2022 r. obywatele Ukrainy mogą korzystać z nieodpłatnych przejazdów pociągami Warszawskiej Kolei Dojazdowej, pod warunkiem, że podczas kontroli biletów zostanie okazany::
- paszport, który potwierdza przekroczenie granicy (zarówno granicy polskiej jak i innego państwa Unii Europejskiej) 24.02.2022 r. lub później, albo
- dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja szkolna, studencka itd.) wraz z powiadomieniem o nadaniu numeru PESEL wydane po 24 lutego 2022 r., na którym jest wpisane obywatelstwo ukraińskie.
Oosby uprawnione powinny pobrać bilet "Przejazd obywatela Ukrainy" w kasie biletowej lub w stacjonarnych automatach biletowych zainstalowanych na wszystkich stacjach/przystankach WKD.
Mężczyźni z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej podczas przejazdów wybranymi pociągami regionalnymi (wskazanymi powyżej) są zobowiązani do okazania dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność – osoby o widocznej niepełnosprawności zwolnione są z tego obowiązku.
Informacje o pociągach specjalnych dla uchodźców publikowane są na bieżąco przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w serwisie Portal Pasażera – zakładka „Bezpłatne pociągi dla UA”: https://portalpasazera.pl/Ukraina
Najpopularniejsze wyszukiwarki pociągów zostały udostępnione także w ukraińskiej wersji językowej:
- Portal Pasażera – link: https://portalpasazera.pl/ua/Ukraina
- Rozkład-PKP.pl - https://rozklad-pkp.pl/ua
Informacje będziemy na bieżąco aktualizować. Ostatnia aktualizacja (4. 05. 2022).
Безкоштовний проїзд потягом для громадян України
PKP Intercity ПКП Інтерсіті
Подорожі громадян України з 1 по 31 травня 2022 року
Повідомляємо, що з 1 по 31 травня 2022 року громадяни України зможуть користуватися безкоштовним проїздом у наших поїздах відповідно до наступних правил.
Правила оформлення громадян України у внутрішньому сполученні
В подальшому при згадуванні в тексті громадян України, слід розуміти осіб, зазначених у пункті 1.
безкоштовний додатковий квиток можна придбати лише до кінцевої станції в Польщі.
- На безкоштовний проїзд мають право лише громадяни України, які перетнули кордон 24.02.2022 або пізніше та належать до наступних груп:
- діти та підлітки до 18 років,
- жінки (незалежно від віку),
- чоловіки старше 60 років,
- чоловіки (віком від 18 до 60 років), з інвалідністю або обмеженою рухливістю.
- Громадяни України можуть скористатися безкоштовним проїздом у 2 класі поїздів TLK та IC у вагонах із сидіннями.
- Громадянин України може скористатися безкоштовним проїздом за умови отримання безкоштовного додаткового квитка та пред'явлення:
- паспорта, що підтверджує перетин кордону 24.02.2022 р. або пізніше, або
- документа з фотографією, що підтверджує особу (посвідчення особи, водійські права, шкільний, студентський квиток тощо) a також:
- Повідомлення про присвоєння номера PESEL, або
- проїздний квиток з України до Польщі, або
- Довідку на оформлення громадянином України квитка на поїзд.
- Українські діти та підлітки віком до 18 років, які не мають жодних документів, що дають право на безкоштовний проїзд та подорожують з особами, які мають право на такі поїздки, також мають право на безкоштовний проїзд. Зазначені діти та підлітки користуються безкоштовним проїздом на підставі документів осіб, з якими вони подорожують.
- Чоловіки (віком від 18 до 60 років), з інвалідністю або обмеженою рухливістю, крім документів, зазначених у пункті 3, додатково зобов'язані пред'явити документ, що підтверджує інвалідність (дійсні також українські документи) – люди з видимою інвалідністю звільняються від цього обов'язку.
- У Повідомленні про надання номера PESEL необхідно вказати громадянство України та вказати статус іноземця «UKR».
- Квиток з України до Польщі має бути оформлений 24.02.02.2022 або пізніше. Він дає право особі, чиє ім'я та прізвище вказано у квитку, та особам, які подорожують з ним на підставі цього квитка, на безкоштовний проїзд. Квиток можна роздрукувати або пред'явити на мобільному пристрої.
- Посвідчення громадянину України з метою оформлення залізничного квитка видаються пунктами прийому. Довiдка має бути заповнена розбірливо та незмивно, відповідно до вказівок, і має бути схвалена емітентом, розбірливим штампом, підписом і датою. У довідці має бути зазначено, коли громадянин України перетнув кордон – це має бути 24.02.2022 або пізніше Підроблені, фальсифіковані та ненаявні сертифікати, видані неуповноваженим особам, оформлені неправильно, з помітками або пошкоджені до такої міри, що неможливо прочитати дані, є недійсними.
- Перевезення вантажів та тварин безкоштовне і необмежене – можна перевозити більше речей та тварин, ніж зазначено в наших правилах.
- Безкоштовні додаткові квитки у внутрішньому сполученні можна придбати в касі або в поїзді на загальних умовах, тобто у разі проїзду потягами:
- TLK, IC з обов'язковим резервуванням місць – лише за наявності вільних місць у цих поїздах,
- TLK, IC без обов'язкового бронювання місць – з резервуванням або без нього.
- Про відсутність дійсного квитка необхідно повідомити на загальних умовах, тобто у випадку поїздів:
- TLK, IC з обов'язковим резервуванням місць - перед посадкою в поїзд,
- TLK, IC без обов'язкового бронювання місць - перед посадкою або відразу після посадки в поїзд.
- У разі реєстрації в поїзді ми не стягуємо додаткову плату.
- У разі зміни на 1 клас Ви повинні сплатити різницю між ціною квитка в класах 1 і 2, розраховану за звичайними тарифами.
- У разі пересадки з поїзда TLK або IC на поїзд EIC або EIP необхідно купити квиток.
- Якщо громадянин України, який має право на безкоштовний проїзд, придбав платний квиток на поїзди TLK та IC 2 класу, про який йдеться в цій постанові, він може повернути його без відрахувань або обміняти на безкоштовний додатковий квиток. Квитки на перевезення, видані цим особам, також повинні бути повернуті без відрахування. Правила оформлення громадян України у міжнародному сполученні
- Можна скористатися безкоштовним проїздом до Німеччини, Чехії, Словаччини, Австрії або Угорщини (тільки вагони 2-го класу з місцями для сидіння).
- У випадку поїздок за кордон застосовуються ті ж самі правила, що й у випадку поїздок по Польщі, за наступними винятками:
- Для виїзду за кордон необхідно придбати безкоштовний додатковий квиток:
- до станцій за кордоном, де зупиняються наші поїзди, або
- до кінцевої станції в Польщі,
- Безкоштовні додаткові квитки на міжнародні перевезення можна придбати тільки в касах, які продають міжнародні квитки.
- У разі проїзду в міжнародних поїздах:
- 40476 Nightjet Будапешт – Вроцлав – Берлін,
- 40457 Nightjet Берлін – Вроцлав – Будапешт
- Для виїзду за кордон необхідно придбати безкоштовний додатковий квиток:
- Виїзд за кордон здійснюється на підставі паспорта або документа, що посвідчує особу, що підтверджує громадянство України, відповідно до правил іноземних залізниць.
- У поїзді No 67/68 за маршрутом Київ - Варшава - Київ приймаються онлайн-квитки, придбані на сайті Укрзалізниці та пред'явленні на екрані електронного пристрою (наприклад, телефону).
Гаряча лінія PKP Intercity українською мовою.
Міжміська гаряча лінія PKP Intercity
Заохочуємо зв’язатися з консультантами по телефону, які дадуть відповідь на ваші запитання та нададуть актуальну інформацію про послуги PKP Intercity.
+48 22 473 00 86 - Вартість підключення відповідає тарифу оператора
800 033 022 - безкоштовна гаряча лінія для всіх польських операторів
Номери доступні з 8:00 до 20:00, 7 днів на тиждень
Інформацію про поїзди для біженців публікує PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. на сайті пасажирського порталу - вкладка “Bezpłatne pociągi dla UA”( «Безкоштовні поїзди для АС»): https://portalpasazera.pl/Ukraina
Найпопулярніші сайти потягів також доступні в українськомовній версії:
- Portal Pasażera( Пасажирський портал) - посилання: https://portalpasazera.pl/ua/Ukraina
- Розклад-PKP.pl - https://rozklad-pkp.pl/ua
Про введені зміни будемо інформувати.