Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

UTK wyróżniony w konkursie na najlepsze praktyki work-life balance w służbie cywilnej

18.11.2021

16 listopada w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbył się finał konkursu na najlepsze praktyki work-life balance w służbie cywilnej. Organizatorem konkursu był Szef Służby Cywilnej. Wśród 10 projektów finałowych znalazły się inicjatywy Urzędu Transportu Kolejowego - powołanie i działalność Rady Dobroczynności oraz Rzecznika Różnorodności, które otrzymały wyróżnienie w kategorii praktyk w szczególny sposób integrujących pracowników.

Przedmiotem konkursu były rozwiązania, które wprowadzają urzędy, aby pracownicy mogli lepiej godzić życie zawodowe z prywatnym (work-life balance).

„Formułując cele konkursu przyjęliśmy założenia, że promujemy dobre praktyki work-life balance, inspirujemy urzędy do wprowadzania ulepszeń i nowych rozwiązań, pokazujemy służbę cywilną jako przyjazne i atrakcyjne miejsce pracy, dążymy do tego, aby pracownicy byli bardziej zadowoleni z warunków swojej pracy i chcemy wyróżnić urzędy, które wdrażają ciekawe i innowacyjne rozwiązania” – powiedział podczas uroczystego finału konkursu Dobrosław Dowiat-Urbański, Szef Służby Cywilnej.

Do pierwszej edycji konkursu zgłoszonych zostało 46 projektów z 16 urzędów i instytucji z całej Polski. Do finału zakwalifikowano 10 z nich w dwóch kategoriach: ogólnej oraz w szczególny sposób integrującej pracowników.

W ramach drugiej kategorii wyróżniona została inicjatywa UTK - powołanie i działalność Rady Dobroczynności oraz Rzecznika Różnorodności. Projekt zaprezentowała Dyrektor Generalna UTK, Małgorzata Kalata. Omówiła zadania i rolę tych podmiotów oraz przedstawiła najważniejsze działania urzędu realizowane na rzecz pracowników.

„Katalog projektów UTK w ramach praktyk work-life balance jest bardzo szeroki. W centrum naszych działań stoi pracownik. Do wszystkich problemów i spraw zgłaszanych przez naszych pracowników podchodzimy indywidulanie. Staramy się reagować otwarcie na ich potrzeby, bo wiemy, że w każdej instytucji najważniejszy jest człowiek” - powiedziała podczas swojego wystąpienia Małgorzata Kalata, Dyrektor Generalny UTK.

Podkreśliła także rolę samych pracowników w realizacji praktyk z zakresu work-life balance.  „W naszym urzędzie jest wiele ludzi wrażliwych na potrzeby innych, i to dzięki nim działania skierowane do osób potrzebujących są możliwe i z roku na rok coraz bardziej zróżnicowane i aktywne” – poinformowała.

Rada Dobroczynności inicjuje i koordynuje działania, które dotyczą życia społecznego i pomocy osobom najuboższym, dotkniętym wykluczeniem lub wypadkiem losowym. Rzecznik Różnorodności, który jest członkiem Rady Dobroczynności, podejmuje natomiast  działania na rzecz wszystkich pracowników urzędu: czuwa aby stosować zasady równego traktowania i niedyskryminacji oraz uwrażliwia pracowników na problemy drugiego człowieka. 

Laureatami I edycji konkursu zostały projekty:

  • w kategorii ogólnej: Polityka Zarządzania Wiekiem w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim,
  • w kategorii w szczególny sposób integrującej pracowników: Inicjatywy pracownicze w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Wyróżnienie w kategorii ogólnej otrzymał projekt Kącik psychologiczny realizowany przez Izbę Administracji Skarbowej w Opolu. Nagrodę publiczności zdobyła praktyka Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pt. Pies w pracy.

  • Małgorzata Kalata, Dyrektor Generalny UTK - odbierająca wyróżnienie
  • Małgorzata Kalata, Dyrektor Generalny UTK oraz powołany Rzecznik Różnorodności
  • Uczestnicy konkursu "Najlepsze praktyki work-life balance w służbie cywilnej" podczas zdjęcia grupowego
  • Prezes dr inż. Ignacy Góra i Dyrektor Generalna Małgorzata Kalata prezentują wyróżnienie otrzymane przez Urząd Transportu Kolejowego
do góry