Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety dotyczącej kultury bezpieczeństwa

03.12.2020

Hiszpańskie NSA - Agencja Bezpieczeństwa Kolei wraz z Instytutem Badawczym ds. Bezpieczeństwa i Czynników Ludzkich prowadzi badanie w celu opracowania zaleceń dotyczących najlepszych praktyk promujących kulturę bezpieczeństwa. Agencja chce zebrać najlepsze praktyki promujące kulturę z różnych firm z sektora kolejowego w ramach Unii Europejskiej. W tym celu NSA Hiszpanii zwróciło się o wypełnienie ankiet, w której można podzielić się stosowanymi rozwiązaniami w zakresie kultury bezpieczeństwa.

Według Agencji Kolejowej Unii Europejskiej  „Kultura bezpieczeństwa odnosi się do interakcji między wymaganiami systemu zarządzania bezpieczeństwem (SMS), sposobem, w jaki ludzie je rozumieją, zgodnie z ich postawami, wartościami i przekonaniami oraz sposobem, w jaki faktycznie działają, co znajduje odzwierciedlenie w ich decyzjach i zachowaniu ”.

Kwestionariusz zawiera pytania, które identyfikują najlepsze praktyki w zakresie kultury bezpieczeństwa. Zostały one zapisane w taki sposób, abyś odpowiedzi mogły dotyczyć dowolnego poziomu szczegółowości.

Do wypełnienia ankiety zachęcamy szczególnie polskich sygnatariuszy „Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”. Projekt Deklaracji został ogłoszony przez UTK 17 marca 2016 r., a jego głównym założeniem jest wdrożenie zasad kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym oraz zachęcenie wszystkich przedsiębiorców działających w branży kolejowej do poprawy bezpieczeństwa polskiego transportu kolejowego jako wartości nadrzędnej oraz kluczowego warunku dla zrównoważonego rozwoju branży kolejowej. Deklarację podpisało dotychczas 217 sygnatariuszy.

Według Deklaracji „…wszyscy przedsiębiorcy działający w sektorze kolejowym powinni obrać sobie za priorytet zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa polskiego transportu kolejowego, a cel ten powinien być wspierany przez działania całego środowiska, w tym również organy państwa, jednostki naukowe, organizacje, stowarzyszenia i media.”

Jako kontynuacja Deklaracji powstał „Konkurs kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”. Do końca 2019 roku odbyły się cztery edycje konkursu, w których nagrodzono 35 sygnatariuszy Deklaracji. Dodatkowo przez 4 lata Kapituła konkursu zdecydowała o wyróżnieniu 10 pracowników. Informacje na temat programu i konkursu kultury bezpieczeństwa można znaleźć na stronie www projektu. Cały czas przyjmowane są zgłoszenia chcących dołączyć do grona sygnatariuszy „Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”.

Ankieta znajduje się pod adresem https://forms.gle/gxmo7hgamd6oCkkYA i będzie dostępna do 20 grudnia 2020 r.

 

do góry