Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Najnowszy raport o kolei w Europie

10.04.2020

Grupa Niezależnych Regulatorów Rynku Kolejowego IRG-Rail opublikowała ósmy raport roczny. Najnowsze zestawienie monitoringu rynków kolejowych zawiera dane za 2018 r. i lata wcześniejsze. Informacje w raporcie pochodzą z 31 krajów członkowskich IRG-Rail w tym z Polski.

Raport IRG-Rail za 2018 r. składa się z dwóch części: głównego raportu prezentującego wyniki ogółem na poziomie europejskim oraz dokumentu roboczego, w którym można znaleźć szczegółowe dane i informacje dotyczące rynków w poszczególnych krajach. IRG-Rail udostępniło również dane, które posłużyły do stworzenia raportu, w tym listę przewoźników w poszczególnych krajach wraz z charakterystyką ich działalności.

Opublikowany raport za 2018 r. zawiera dane i informacje dotyczące:

  • ogólnej charakterystyki rynku przewozów kolejowych,
  • opłat za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej,
  • charakterystyki sektorów przewozów pasażerskich oraz towarowych,
  • analizę konkurencji na rynkach przewozów pasażerskich i towarowych,
  • bariery wejścia na rynek przewozów pasażerskich,
  • analizę konkurencji w przewozach pasażerskich na wybranych głównych liniach kolejowych,
  • najważniejszych decyzji regulacyjnych.

- Raporty przygotowywane przez IRG-Rail są zawsze cennym źródłem wiedzy na temat kolei w Europie - ocenia dr. inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. UTK po raz kolejny aktywnie uczestniczył w tworzeniu raportu. Eksperci urzędu przeprowadzili badanie dotyczące konkurencji w sektorze przewozów pasażerskich na głównych liniach m.in. pod względem takich parametrów jak liczba linii z występowaniem konkurencji, parametrach połączeń w poszczególnych krajach oraz rodzaju wykorzystywanego taboru – dodaje. Do badania wykorzystano narzędzie oparte na badaniu ankietowym oraz analizie porównawczej sektorów przewozów pasażerskich w poszczególnych krajach. Z wynikami badania można zapoznać się w 9 rozdziale dokumentów: Eight Annual Market Monitoring Working Document oraz Eight Annual Market Monitoring Report.

IRG-Rail to grupa zrzeszająca niezależnych regulatorów rynku kolejowego z 31 europejskich krajów. Od 2013 r. IRG-Rail publikuje raporty roczne dotyczące funkcjonowania rynku kolejowego w Europie, przygotowywane przez grupę roboczą ds. monitorowania rynku.

Raport w języku angielskim wraz z załącznikami znajduje się na stronie UTK oraz na stronie IRG-Rail.

do góry