Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stacja: Niepodległa. Na torach II RP

04.12.2019

Koleje z czasów Drugiej Rzeczpospolitej to między innymi legendarne standardy luxtorpedy i punktualne przyjazdy pociągów, według których można było regulować zegarki. Jednak na prawdziwy obraz przedwojennej kolei składają się też lata odbudowy i ujednolicania systemów kolejowych trzech różnych mocarstw czyli ogromny wysiłek wkładany w stworzenie sprawnego „krwioobiegu kolejowego” dla odrodzonego państwa. Urząd Transportu Kolejowego i Biuro Programu „Niepodległa” przygotowali wirtualną wystawę poświęconą kolejom II Rzeczypospolitej.

Wystawa „Stacja: Niepodległa. Na torach II RP” to materiał popularnonaukowy, który można wykorzystywać zarówno z okazji kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę  niepodległości oraz przy omawianiu procesu odbudowy polskiej państwowości. – Kolej była ważnym elementem, który miał swój udział w zjednoczeniu Polski. Po latach rozbiorów dzięki wytężonej pracy udało się połączyć systemy kolejowe w II RP, co odgrywało istotną rolę w gospodarce rodzącego się państwa. Możemy być dumni z osiągnięć dwudziestolecia – do obejrzenia wystawy zachęca dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Zapraszamy także do lektury tekstów popularnonaukowych o kolejnictwie międzywojennym. Na stronie „Niepodległej” można przeczytać artykuł autorstwa Zbigniewa Tucholskiego i Pawła Mierosławskiego „Koleje polskie – w drodze do niepodległości”, a na stronie UTK dostępne jest opracowanie „Kolejnictwo w Polsce niepodległej”.

Z przygotowanych plików wirtualnej wystawy może skorzystać każdy, w tym instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły czy organizacje pozarządowe. Wystarczy pobrać pliki PDF i wydrukować je w dowolnej wielkości. Materiały zostały przygotowane w rozmiarze B1, jednak można wydrukować je w każdym mniejszym formacie.

Ekspozycja składa się z 8 plansz. Na granatowym tle, które nawiązuje do koloru munduru polskich kolejarzy z okresu międzywojennego, przedstawiono archiwalne zdjęcia i mapy, a także teksty dotyczące odradzania się polskiego kolejnictwa, licznych wyzwań odbudowy sieci komunikacyjnej II RP i rezultatów tego procesu. Plansze tworzą chronologiczną całość:

  • Pierwsze tory na ziemiach polskich
  • Mamy Niepodległą!
  • Wyzwania odbudowy w liczbach
  • Dworce jak malowane
  • Kolejowy krwiobieg II RP
  • Stary tabor i nowe słowa
  • Stoi na stacji lokomotywa
  • Sukces dwudziestolecia

Zapraszamy do korzystania! Pliki graficzne i PDF można pobrać ze strony niepodlegla.gov.pl.

do góry