Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

UTK z nagrodą „PracoDawca Zdrowia”

29.11.2019

Ministerstwo Zdrowia nagrodziło laureatów drugiej edycji konkursu „PracoDawca Zdrowia”. Wśród laureatów znalazł się Urząd Transportu Kolejowego. Głównym celem konkursu była promocja profilaktyki zdrowotnej w miejscu pracy i zwiększenie liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne wykrywające choroby cywilizacyjne.

Urząd Transportu Kolejowego podejmuje wiele działań promujących zdrowie wśród pracowników. To między innymi dzień zdrowia, w trakcie którego zorganizowano badania mammograficzne i prelekcje na temat raka piersi, a pracownicy mogli zapisać się na listę dawców szpiku. Podczas Światowego Dnia Pomocy zorganizowaliśmy szkolenie dla wszystkich chętnych z podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Od kilku lat UTK organizuje akcję krwiodawstwa – Kolejowa Kropla Krwi. Pracownicy UTK mają dostęp do świeżych owoców, a także mogą skorzystać z zielonej  ścianki z wyborem ziół. Uczestniczą również w zajęciach sportowych – organizowanych przez UTK jak i we własnym zakresie.

Aby ubiegać się o tytuł „PracoDawcy Zdrowia” należało spełnić przynajmniej osiem spośród dziesięciu kryteriów regulaminu, m.in.: promowanie aktywnego stylu życia, zwalczanie palenia tytoniu czy wspieranie badań profilaktycznych pracowników, udzielając im raz w roku minimum pół dnia wolnego w godzinach pracy w celu przeprowadzenia takich badań. W tym roku nagrodzonych zostało 31 firm i instytucji, które troszczą się o zdrowie swoich pracowników. W tym gronie znalazł się Urząd Transportu Kolejowego. Działania nagrodzonych nie ograniczały się tylko do zapewnienia zatrudnionym bezpłatnych szczepień na grypę czy dostępu do badań profilaktycznych. Nagrodzeni wykazali się pomysłowością wprowadzając w swoich zakładach pracy m.in. konsultacje ze specjalistami, przekazując pracownikom tzw. lunch boxy dla ich dzieci oraz organizując liczne turnieje sportowe i grupy biegowe.

Wiceminister Sławomir Gadomski podczas wręczania certyfikatów „PracoDawca Zdrowia” wyraził słowa uznania dla inwencji pracodawców we wdrażaniu działań prozdrowotnych na rzecz swoich pracowników.

- Największym kapitałem każdej organizacji są ludzie. Zatem oczywistym staje się, że troska o pracownika, stworzenie mu atrakcyjnych warunków do pracy i rozwoju, a także podejmowanie działań, których celem jest niwelowanie stresu wśród pracowników, jest obowiązkiem każdego pracodawcy. My jedynie stwarzamy pracownikom możliwość skorzystania z różnych form aktywności, rozwoju czy też wolontariatu. Pracownicy sami decydują, które z tych działań są dla nich ważne. Cieszę się, że tak wielu pracowników UTK korzysta z możliwości które stwarza im pracodawca – powiedziała Małgorzata Kalata, Dyrektor Generalna UTK odbierając nagrodę.

Konkurs „PracoDawca Zdrowia” jest jednym z elementów kampanii „Planuję długie życie”, która ma zachęcać Polaków do dbania o własne zdrowie.

  • Nagrodzeni w konkursie „PracoDawca Zdrowia”
  • W imieniu Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego nagrodę odebrała Dyrektor Generalna UTK Małgorzata Kalata
  • - Cieszę się, że tak wielu pracowników UTK korzysta z możliwości które stwarza im pracodawca – powiedziała Małgorzata Kalata, Dyrektor Generalna UTK odbierając nagrodę.
do góry