Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podróż pociągiem z pupilem

26.07.2018

Pies może jeździć koleją bezpłatnie tylko w kilku przypadkach. Z reguły dla naszego pupila trzeba kupić bilet. Przed podróżą warto sprawdzić warunki, na jakich możemy przewieźć w pociągu zwierzę domowe.

To poszczególni przewoźnicy kolejowi ustalają reguły przewozu zwierząt. Dlatego przed podróżą warto sprawdzić na stronie internetowej przewoźnika, jakie zasady obowiązują w jego pociągach. Co do zasady w pociągach wszystkich spółek możemy przewieźć psa pod warunkiem, że posiadamy jego aktualne świadectwo szczepienia przeciwko wściekliźnie. Musimy założyć mu kaganiec i trzymać go na smyczy. Nie dotyczy to psów przewodników i psów asystujących.

Z uroków podróżowania koleją bez dodatkowych opłat mogą korzystać małe zwierzęta, które mieszczą się w transporterach. Jeżeli chcemy przewieźć psa bez transportera, to zazwyczaj będziemy musieli kupić dla niego specjalny bilet, za który zapłacimy od 1 zł do 15,20 zł.

Nasz pupil nie może być uciążliwy dla współpasażerów. Jeśli sprzeciwią się oni podróżowaniu ze zwierzęciem w przedziale, konduktor powinien nam znaleźć inne miejsce. Jeśli to się nie uda, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli wysiąść na najbliższej stacji. Gdy jedziemy w składzie bezprzedziałowym lub w przedziale dla podróżnych z większym bagażem, nie musimy pytać współpasażerów o zgodę. Nie mogą się oni również sprzeciwić podróży psów przewodników osób niewidomych i asystujących osobom niepełnosprawnym.

W wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia można przewozić psa pod warunkiem wykupienia wszystkich miejsc w przedziale, jednak nawet wtedy pies nie może przebywać na łóżku i miejscu do leżenia.

Więcej na temat przewozu zwierząt można znaleźć w FAQ na stronie internetowej UTK. Jednak przed podróżą zawsze warto dokładnie sprawdzić regulacje u poszczególnych przewoźników.

do góry