Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

RAPORT FUNDACJI WIDZIALNI

06.04.2012

Fundacja Widzialni opublikowała raport z badania stron internetowych największych polskich przewoźników kolejowych. Jak wynika z przedstawionego Raportu - żadna z przebadanych stron nie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych i innych narażonych na tzw. wykluczenie cyfrowe, np. osób starszych.

Fundacja Widzialni zajmuje się przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu. Głównym jej celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej i administracji państwowej na problem dostępności stron internetowych dla osób niepełnosprawnych i zagrożonych zjawiskiem wykluczenia cyfrowego oraz zainicjowanie ogólnopolskiej akcji promującej umożliwienie osobom niepełnosprawnym swobodnego dostępu do informacji publicznej.

Osoby niewidome, niedowidzące i głuche oraz eksperci z dziedziny dostępności stron internetowych przebadali dziesięć serwisów internetowych wiodących polskich przewoźników kolejowych. Sprawdzano kluczowe elementy jak m.in. kontrast serwisu, poprawność linków, formularzy wyszukiwania połączeń, opis elementów graficznych. Dodatkowo niepełnosprawni konsultanci przeprowadzili szereg zadań polegających na sprawdzeniu rozkładów jazdy, cen biletów, kontaktu z przewoźnikiem. Cała dziesiątka badanych stron okazała się nie spełniać standardów dostępności.

Osiem serwisów otrzymało oceny niedostateczne a jedynie dwa oceny dostateczne. Z przebadanych serwisów żaden nie posiadał prawidłowej struktury nagłówków, elementu, który ma duży wpływ na komfort nawigowania po stronie www przez osobę niewidomą. Linki, pola formularzy i elementy graficzne nie były odpowiednio opisane a w wielu wypadkach nie było ich w ogóle. Błędy w kodach źródłowych stron i brak możliwości nawigacji przy pomocy klawiatury ostatecznie zdyskwalifikowały strony przewoźników.

Podstawą badania był dokument WCAG w wersji 2.0 opracowany przez międzynarodowe Konsorcjum W3C. Dokument rekomendowany przez Europejską Agendę Cyfrową i projekt Rozporządzenia w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności jest zbiorem wytycznych dla twórców stron internetowych. Zastosowanie rekomendacji gwarantuje dostępność serwisu dla maksymalnie dużej liczby użytkowników, w tym osób niepełnosprawnych z dysfunkcjami motorycznymi i sensorycznymi. Został uznany i zaakceptowany przez wiele krajów Unii Europejskiej i włączony, jako dokument normatywny lub stanowiący podstawę rozwiązań legislacyjnych w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu w odniesieniu do serwisów www.

Prezes UTK wyraża przekonanie, że przewoźnicy przeanalizują problematykę dostępności swoich serwisów internetowych i, rozpoczną dostosowywanie swoich portali internetowych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Kierownictwo i pracownicy UTK mają świadomość konieczności dostosowania także stron Urzędu w tym względzie, i po rozstrzygnięciu procedury przetargowej, niezwłocznie zostanie podjęta praca, aby zarówno strona www.utk.gov.pl, jak i dedykowana pasażerom i miłośnikom kolei strona www.pasazer.info.pl, spełniały właściwe standardy. 

do góry